Vajinismus Ve Kısırlık Tedavileri2017-04-22T18:27:52+00:00

Vajinismus Ve Kısırlık Tedavileri

Vajinismus ve kısırlık tedavileri

Çocuk sahibi olmak isteyen Vajinismus hastalarının bir kısmı tüp bebek veya aşılama tedavileri ile gebelik elde etme yoluna gitmektedir. Özellikle yıllar geçtikçe umutlarını kaybeden hastalar çevrenin ve ailenin baskısıyla  çocuğumuz olsun da bir yolla o da bize yeter anlayışına girmektedirler.

Vajinismus cinsel bir sorun olup tedavisi kısa ve etkin bir şekilde yapılmaktadır. Ortalama 3-5 gün serecek ve başarıyla sonuçlanan vajinismus tedavisi ‘ni yaptırmak yerine, hormon tedavisi almak gereksizdir.

Kısırlık tedavileri çok daha uzun sürmektedir ve tedavi sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri de düşünülürse çocuk olması için tüp bebek yaptırmak  hiç akılcı bir yaklaşım değildir. Tüp bebek tedavilerinde hormon ilaçları kullanılır, günlük iğneler yapılır, anestezi altında yumurta toplanır ve tedavi başarısı % 40 lardadır.

Tüp bebek maliyet ve başarı oranı da göz önünde bulundurularak vajinismus hastalarının kadın doğum uzmanları tarafından cinsel terapiyle ilgilenen uzman doktorlara yönlendirilmesi hastanın yararına ve   etik bir davranış olur.