Vajinismus Tedavisi2018-02-16T09:34:09+00:00

Vajinismus Tedavisi – Parmak Egzersizi Olmadan Vajinismusu Yenin

Vajinismus tedavisi

Vajinismus Tedavisi için bize başvuran vajinismus hastaları  “3-5 günde vajinismus sorunu nasıl çözülür?” diye merak etmektedirler. Vajinismus hastalarının “herkes başarmış ama ya ben başaramazsam?” diye de düşünebilirler.

Vajinismus için bilimsel yöntemlerle tedavide en sık olarak uygulanan ve kabul edilen yöntem Bilişsel ve Davranışsal tedavi yöntemidir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Özellikle ülkemizde genç kızlar çocukluktan itibaren aileden ve çevreden alınan mesajlarla, cinselliğe karşı ön yargılı ve korku dolu olarak yetişmektedirler.En çok yapılan yanlış bilgilendirme de kadın cinselliği vajina ve kızlık zarı, ilk gece hakkında olmaktadır.

Vajinismus tedavisinde ana sorun bilgi kirliliğidir. Vajinismus sorunu yaşayan pek çok hasta vajinasının dar olduğunu, kızlık zarının kapalı olduğunu ve ilk gece canının çok yanacağını düşünmektedir.Hatta ilk gece aşırı kanama nedeniyle hastanelik olacağını,  3 gün üstüne oturamayacağını hayal edip ve korkular daha da büyümektedir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır ?

Vajinismus tedavisinde ana tedavi yöntemlerinden biri olan Bilişsel terapiyle cinsellik, kızlık zarı, ilk gece ve  kadın anatomisi ile ilgili yanlış ve abartılı bilgiler önce zihinlerden temizlenir ve yerine doğru ve gerçek bilgiler verilir. Hastalarımız eğitimli olsa da ülkemizde maalesef yeterli bir cinsel eğitim alma imkanı olmadığından mutlaka cinsel bilgilendirme yapılmalıdır.
Vajinismus tedavisinin bir diğer ana tedavi yöntemi, davranışsal terapi yöntemidir. Davranışsal terapi adı üstünde egzersizlere dayanmaktadır. Davranışsal terapiler tüm vajinismus tedavilerindeki en önemli basamaktır.

Kişi rahatlatıldıktan ve ön çalışmalardan sonra sonra nefes, gevşeme egzersizlerine başlar, sonrasında rahat bir şekilde kendi kendini tanıması, genital organına alışması ve keşfetmesi sağlanır. Bu egzersizlerin uygulanması kişilerin ilerleyen aşamalarda tedavilerinin kalıcı ve kesin olabilmesine imkan verir. Rahatça ve acı olmadan yapabildiği bu egzersizlerle vajinismus sorunu adım adım aşılır.

Çünkü bilmediğimiz, dokunmadığımız ve bakmadığımız bir organdan korkarız. Sadece anlatılanlara inanarak korku içinde bir cinsellik algısı vardır.

Vajinismus Tedavisinde parmak egzersizi

Tarafımızdan yapılan vajinismus terapilerinde asla parmak tedavisi uygulanmamaktadır.Çünkü vajinismus tedavisinde parmak egzersizi uygulanması zor, zaman alıcı ve bıktırıcıdır. Parmak egzersizleri aylarca sürebilir ve kişi zaten cinsel bölgesine dokunmak ya da vajinasına birşeyin girmesinden büyük korku ve tedirginlik duyduğu için genellikle başarısızlık yaşamaktadır.

Başarılı Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus tedavisinde amaç; acısız ve ağrısız , kolay yapılabilen, hasta dostu tedavi metotları uygulamak ve kalıcı bir tedavi sağlamaktır.

Vajinismus tedavisine gelen hastaların en büyük iki endişesi vardır. Birincisi herkesin 3-5 günde yapabildiği başarabildiği bu tedaviyi kendisi ya yapamazsa korkusu…

İkincisi bu kadar zor bir hastalık nasıl olur da kalıcı bir biçimde ve 3-5 günde bitebilir endişesi..

Burada en önemli şey tedavi için adım atmak, çözümü ertelememek,  başaran hastaların hikayelerini okumak ve kendilerinin de aynı aşamalardan geçtiğini görmek ,vajinismus tedavi merkezleri hakkında ciddi araştırma yapmak..

Bilimsel tedaviler uygulamak başarıyı getirse de; yeterli değildir.Başarılı bir vajinismus tedavisi tecrübe,empati ve sefkat de gerektiriyor. Sadece deneyimli uzman doktorlarca yapılan tedavi kalıcı ve kesin çözüm sağlamaktadır.
Vajinismus tedavisi için en önemli unsur karar vermek ve bir an önce harekete geçmektir.

Çünkü tedavi olmayan çiftlerde vajinismus beklemekle düzelmez sadece boşa giden zamandır.