Vajinismus Tedavi Yöntemleri2018-02-15T12:51:00+00:00

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri, vajinismus sorununun düzeyine ve derecesine göre değişmektedir.

Vajinismus tedavisi kişiye özel; vajinismusun derecesine, düzeyine ve kişinin uyumuna, evlilik süresine, ek başka psikolojik sorunların olup olmadığına göre şekillendirilen bir tedavidir. Vajinismus tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde bazı aşamalar vardır.

 • Öncelikle vajinismus sorunu yaşayan hastamızın geçmiş yaşamı, cinsellikle ilgili duyguları, aile yapısı, ne zamandır vajinismus sorunu yaşadığı, eşiyle olan ilişkisi, ilk gece korkuları gibi öyküsü alınır
 • Sonra basit bir jinekolojik değerlendirme yapılır.( Sadece dıştan bakarak alet kullanmadan )
 • Kızlık zarında bir problem olup olmadığı ve vajinismusun derecesi belirlenir.
 • Kızlık zarında bir problem yoksa vajinismusun fiziksel değil psikolojik nedenli olduğuna emin olunur ve terapi süreci başlar
 • Vajinismus tedavi yöntemlerinden en başarılı ve kalıcı çözüm olan bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemi uygulanır
 • Gerek görülürse Akupunktur, Hipnoz, NLP gibi yöntemler eklenir.
 • %80 hastada 3 günde sonuç alınır, vajinismusu ağır olan hastalarda süreç 5 güne uzayabilir.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinismus tedavi yöntemlerinde kullanılan en başarılı tedavi yöntemi Bilişsel Ve Davranışsal Terapi yöntemidir.

Maalesef çocukluktan itibaren bir çok yanlış cinsel mesajla büyüyen genç kızlarda bu bilgiler korkulara dönüşüyor.Cinsellik acılı, ağrılı ve gereksiz bir eylem gibi algılanıyor. Ayıp, günah ve acı olacak korkusu suçluluk duyguları ile karışıyor.

Cinsel ilişki, ilk gece,  kızlık zarı ve vajina ile ilgili doğru bilgilerin verilmesi , çocukluktan itibaren zihnimizde oluşmuş olan yanlış, tabu olan ve eksik cinsel bilgilerin giderilmesi bilişsel terapi içerisinde yer almaktadır. Kadın ve erkeğin kendi genital organları ile ilgili doğru bilgi edinmeleri, kızlık zarının yapısı, vajina ve penis hakkında tüm bilgiler bilişsel terapi’nin parçalarıdır.

Davranışsal cinsel terapiler (vajinismus egzersizleri) arasında parmak egzersizleri, Kegel egzersizleri, ayna egzersizleri, dokunma egzersizleri ve vajinal dilatör (çubuk, fallus) çalışmaları yer alır. Vajinismus egzersizleri klinikten kliniğe farklılıklar gösterir. Örneğin, bizim uyguladığımız yöntemler arasında parmak egzersizi çalışmaları yoktur.  Ücretsiz olarak iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir formu doldurarak tedavilerimiz hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Kızlık Zarı Alınmalı Mı?

” Kızlık zarı alınmalı mı?” “ Kızlık zarım kalın mı?” “ Kızlık zarım derinde mi?” “ Kızlık zarım acır mı ve kanar mı?” “ Kızlık zarım bir duvar gibi vajina girişimi kapatıyor”.. gibi sorular ve korkular vajinismus hastalarının en sık kafasını kurcalayan sorular arasında yer almaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında kızlık zarıyla ilgili cerrahi yöntemler de yer alır. Ancak cerrahi yöntemler sadece ve sadece kızlık zarıyla ilgili gerçekten  anatomik engel varsa uygulanmalıdır.Aksi takdirde sadece psikolojik nedenli vajinismus varlığında tam ters bir etki ile hastanın kaygılarını daha da arttırmaktadır. Kızlık zarı alınsa da sorun devam edebilmektedir.Bu nedenle çok iyi bir değerlendirme şarttır.

Vajinismus Tedavi Yöntemlerinde Parmak Egzersizleri

Oldukça uzun bir süreçten oluşan parmak egzersizleri yöntemi ile kişinin kendi cinsel organını ve vajinasının içini tanıması hedeflenmektedir. Vajinismus sorunu yaşayan hastaların sıkça karşısına çıkan bu yöntemi incelersek;

Parmak Egzersizlerinin Avantajları

1.Kişinin kendi genital bölgesine dokunabilmesi ve hissedebilmesi, tanışması

2.Vajina içinin parmakla hissedilerek kıvrımlı yapısının ve genişliğinin anlaşılması ve vajina genişletme

3.Eşin vajinaya dokunması ile vajinaya yabancı bir cisim girişine izin vermesi.

Parmak egzersizinin dezavantajları;

 1. Kişinin kendi başına böyle bir egzersizi yapması çok zordur
 2. Yavaş ve uzun bir süreçtir
 3. Başarısızlık kaygısı vajinismusun derecesini yükseltebilmektedir
 4. Maddi manevi yıpranma daha fazla ( aylar yıllar sürebiliyor )olabilir
 5. Eşle birlikte parmak egzersizi yapılması sırasında karşılıklı iletişim bozulabilir, tartışmalar yaşanabilmektedir
 6. Tiksindirici bulup vazgeçebilmektedir

Yıllar içinde oluşan tecrübemizle parmak egzersizlerinin vajinismus tedavisinde yeterince başarılı olmadığını görmemiz nedeniyle tarafımızdan yapılan tedavilerde kesinlikle parmak egzersizi uygulamıyoruz.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri ve Akupunktur

Akupunkturla vajinismus tedavisi kaygı ve anksiyetesi yüksek hastalarda çok başarılı bir yöntemdir. Bu yöntemin sırrı şudur; Her insanın bir dengesi vardır o denge zamanla bir çok nedenle bozulabilmektedir. Ve güzel olan şudur ki; eczane de kendi içimizde vardır ve onu aktifleştirmek mümkündür.

Uzakdoğuda 5000 yıldır 150’den fazla hastalıkta tedavi amaçlı kullanılan akupunktur; vajinismus tedavisinde de etkilidir. Avrupa’da WHO ( Dünya sağlık örgütü ) 180 yıldır akupunkturu birçok hastalıkta ilaç kadar etkili ve yan etkisiz olduğu için tercih etmektedir.

Akupunkturla vajinismus tedavisinde kişide var olan enerji kanallarındaki tıkanıklıklar açılarak kaygı, depresyon ve takıntılar azaltılmaktadır.Akupunktur, rahat ve dingin bir ruh hali sağlar. Akupunkturla vajinismus tedavisi, bilişsel ve davranışsal metodlara eklendiğinde başarı artmaktadır. Tarafımızdan uygulanan tedavilerde akupunkturu Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı uzman hekimimiz yapmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri ve Hipnoz-EFT

Vajinismus tedavisinde hipnoz ve Eft özellikle direnci ve korkuları fazla hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir. Bilinçaltında yer etmiş kaygı ve takıntılı düşünceler bu yöntemle temizlenerek terapiye başarı katmaktadır. Tek başına Hipnoz yöntemini vajinismus tedavisinde uygulanması önerilmemektedir. Mutlaka bilişsel ve davranışsal tedavi metodunu eklemek gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında bilinmelidir ki;

Vajinismus doğru ve bilimsel tedavi yöntemleri ile, ortalama 3-5 gün gibi bir süre zarfında rahatlıkla ve başarıyla tedavi edilebilen bir cinsel sorundur.