Vajinismus Nedir2018-02-15T12:18:48+00:00

Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir

Vajinismus; cinsel ilişki anında vajina girişindeki kasların kadının kendi elinde olmadan birden kasılarak cinsel ilişkinin tam olamaması, cinsel ilişkinin acılı ve ağrılı olmasıdır.

 Vajinismus Nedir? Cinsel İlişkide Acı?

Çoğu çift cinsel ilişki anına kadar vajinismus sorunu yaşayacağını zaten bilmez. Kadın eşini sever, sevişmeler güzeldir, hatta dokunmalardan zevk alır ama penisin vajinaya dokunması anı geldiğinde işte orada sorun başlar. Vajinismus hastalarında tipik olan cinsel ilişkide acı ağrı olacak korkusu bir anda kadını panikletir. Bacaklarını kapatır, kendini çeker, kasılır ve korkar.

Vajinismusta ana neden vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Bu istemdışı kasılmalar cinsel ilişki düşüncesinde dahi olabilir. Vajinismusun ağırlık derecesine göre kasılmaların ve tepkilerin şiddeti değişmektedir.

Vajinismus Tarifi

Vajinismus hastalığında vajinaya yabancı bir cisim alamama şeklinde bir durum söz konusudur.

Vajinismusta cinsel ilişkide  acı olacak korkusu ve vücudun buna refleks tepkisi vardır. Penis vajinaya temas ettiğinde, vajina girişinde oluşan ağrı kasılmayı arttırır ve artan kasılma ile ağrı acı artar. Vajinismus tam bir kısır döngüdür. En sonunda penis vajinaya dokunmadan da ağrı olacak duygusu ve tepkisi yerleşir. Öğrenilmiş çaresizlik de denebilir. Bir süre sonra çiftler artık sıkılıp yorulup cinsel ilişkiye girme denemesi bile yapmak istemezler.

Vajinismus Nedir? Kegel Egzersizi

Vajinismusta en önemli ve ünlü kas grubu PC kaslarıdır. Vajinanın girişinde bulunan bu kas grubu kegel egzersizleirnde önem taşır.Bu kaslar vajinismus hastalığında kontrolden çıkmakta adeta ‘’kafasına göre’’ takılmaktadır. Sorun vajina girişindeki ve vajinadaki kasılmaları kontrol edememekte yatar.

Kegel egzersizi işte bu kasları tutup bırakabilmeyi sağlar. Kegel egzersizleriyle idrar tutup bırakabilme,  cinsel ilişkide bulunurken  orgazm yaşama,  büyük  tuvaletini tutma ve bırakma ve en önemlisi çocuk doğurmayı kolaylaştırma sağlanır.

Vajinismus tedavisinde esas amaçlardan biri de PC kaslarını tanımak, yerini ve fonksiyonunu anlamak ve kegel egzersizleriyle kontrol etmeyi öğretmektir.

Ülkemizde Vajinismus Oranı?

Türkiye’de vajinismusun görülme sıklığı  oldukça fazladır. Ülkemizde ortalama her 10-15 kadından birinde vajinismus görülmektedir. Cinselliğe bakış açısı, cinsellliğin tabu, günah, ayıp ve yasak olması ve yeterli cinsel eğitim verilmemesi genç kızlarda ilk gece ve cinsel ilişki korkularına neden olmaktadır.

 Vajinismusta Cinsel İsteksizlik Olur Mu?

Vajinismusta cinsel isteksizlik sıkça olabilmektedir. Vajinismusu olan kadınlar eşini sever,  haz alır, ıslanma ve orgazm olabilir ama cinsel ilişki denemesine gelindiğinde birden bu istek kaybolur ve yerini korkuya ve kasılmaya bırakır.

Vajinismusta cinsel isteksizlik sonradan ve zamanla gelişir. Kaygı ve acı olacak korkusu varolan cinsel isteği de zamanla öldürebilir. Çünkü her defasında yaşanan  ağrı, acı ve  cinsel ilişkideki başarısızlıklar nedeni ile bu istek azalır.Aynı şekilde erkek eş de de cinsel isteksizlik, erken boşalma ve peniste sertleşme sorunları oluşabilmektedir.

Vajinismusta cinsel isteksizliğin esas nedeni yaşanacak acı ve ağrıdan korkmaktır. Vajinismus tedavi edildiğinde cinsel ilişkide acı ve ağrı kalmayacağından cinsel  istek de buna bağlı olarak tamamen düzelir.

Vajinismus Tedavisi

Her insanın vajinismus hikayesi, vajinismusun ağırlığı ve derecesi, hastanın tedaviye uyumu farklıdır. Bu nedenle herkes için tek bir reçete de yoktur. Amacımız önce vajinismus hastamızı tanımak, ağrısız acısız ve kolayca yapabileceği egzersizler sunarak vajinismus sorununu tamamen aşmasını sağlamaktır. Vajinismus tedavisi tamamen kısa sürede ve başarıyla yapılabilen bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sonrası kalıcı iyileşme sağlanmaktadır.

Vajinismus tedavisinde uygulanan yöntemler arasında en başarılı olan tedavi şekli bilişsel ve davranışsal tedavidir. Bilişsel ve davranışsal tedavi metodunda parmak egzersizi yoktur.

Akupunkturla vajinismus tedavisi

Akupunkturla vajinismus Tedavisi son yıllarda tarafımızdan uygulanan etkili tedavi yöntemidir. Akupunkturla vajinismus tedavisi bilimsel ve başarı arttırıcı yöntemlerdendir.  Akupunktur binlerce yıldır Çin tıbbında korku kaygı ağrı ve depresyon tedavilerinde başarıyla uygulanmaktadır. Akupunktur tedavisinin vajinismusa entegrasyonu uzman doktorlarca yapıldığında başarı artmaktadır.

Ayrıca Hipnoz, NLP gibi yöntemleri de vajinismus tedavilerimize destek amaçlı kullanılmaktadır.