Vajinismus Nedenleri2018-02-15T11:45:15+00:00

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri
Vajinismus temel olarak %90 psikolojik  %10 ise anatomik ( doğuştan gelen) nedenlerdir. Çocukluk ve ergenlik çağında  cinselliğin kötü, ayıp acılı ve günah olduğu düşünceleri yoğundur. Genç kız kendini korumaya alır ve bekaretini evleneceği kişi için saklar.

 Neden BEN?

Vajinismus hastasının en çok üzüldüğü temel konu, vajinismusun neden sadece kendisinin başına geldiğidir. Öyle ki;  dünyada bir tek kendisi vajinismus sorunu yaşıyormuş gibi içine  kapanır, kendine acır ve depresyona girer. Diğer kadınların nasıl bu kadar rahat yaptıkları bir şeyi kendisi neden yapamıyordur? Vajinismuslu kadında oluşan korkunun ve kasılmanın nedenleri nelerdir?

Vajinismus Nedenleri? Psikolojik Nedenler..

Vajinismus nedenleri kişiden kişiye farklılık gösteriyor. En sık nedenler psikolojik.( % 90)

  1. Kızlık zarı, vajina ve cinsellik hakkında yanlış veya eksik bilgilere sahip olmak
  2. Korumacı özellikte ebeveynler
  3. Mükemmelliyetçi kişilik yapısı ve iyi kız sendromu
  4. Ahlaki ve dini baskılar
  5. Cinsel taciz ya da cinsellikle ilgili kötü anılara sahip olunması
  6. İlk gece korkusu

Vajinismus Nedenleri? Fiziksel Nedenler..

Vajinismusun fiziksel etkenleri  %10’nu oluşturur. Vajinismusun anatomik ( fiziksel ) nedenleri arasında en sık rastlanan kızlık zarı anormallikleri. Kızlık zarının ( hymen) yüksek, septalı ya da kalın olması cinsel ilişkiyi zor ya da imkansız hale getirir. Cinsel ilişki denemelerinde genç kızın canı acır ve kendisini daha da kasar.

Bacaklarını kapatarak kendini kasarak ve acı olacak korkusunu yaşayarak günler, aylar hatta yıllar geçer. Aslında ilk adımı atabilmek ve dıştan da olsa bir muayene olabilmek en önemli şeydir.

Bunun için vajinismus hastasının cinsel terapi ve vajinismus konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından muayenesinin yapılması şarttır.

Fiziksel nedenler göz önünde bulundurulmadan yapılan tüm tedaviler başarısız olmaktadır. Vajinanın anatomik yapısından kaynaklı sorunlar,  deneyimli hekim tarafından basit bir cerrahi işlem ile yapılarak hastanın tedavisi kısa süre içinde çözülebilmektedir.