Vajinismus Ne Demek?2018-02-15T11:39:09+00:00

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus ne demek

Vajinismus, vajinal kanalı çevreleyen kaslar olan pubokoksigeal (PC) kasların istemsiz kasılmasıdır. Çoğunukla psikolojik olmakla beraber, bazı durumlarda fiziksel faktörlerden kaynaklanan bir bozukluktur. Ülkemizde ise; sanılandan çok daha sık görülmektedir.

Vajinismus tanısı koyarken en önemli bulgu, kadının duygusal davranışları ve tepkisidir. Vajinismusu tarif eden kadınlar vajinaya giriş sırasında darlık veya sanki bir duvar varmışçasına bir engelden bahsederler. Vajinaya giriş denemelerinde ya cinsel ilişki hiç olamaz ya da sadece penisin baş kısmı  vajinaya girebilir.

Vajinismus Tanısı

Vajinismusta vajinaya dokunamayan,eşinin dokunmasına izin veremeyen hastalar olduğu gibi; cinsel ilişkiye zorla da olsa girebilen ama cinsel ilişkide kasılma ve ağrı yaşayan vajinismus hastaları da olabilmektedir.

Cinsel ilişkiye girememe dışında; vajinaya fitil , parmak ya da tampon yerleştirmek ya da  jinekolojik muayene de zordur.

Vajinismus için tanı süreci uzun olabilir ve vajinismus hastalarına tanı konulana kadar genellikle birden fazla doktor, psikolog, kadın doğum uzmanı muayenelerine gitmiş olurlar. Ancak, genellikle bir şey yok denmiştir ya da genelde verilen parmak egzersizlerini yapamamış ve bir çözüm bulamamışlardır.

Vajinismus nasıl teşhis edilir?

Vajinismus teşhisinde ilk adım, tam bir pelvik muayene yapılmasıdır. Pelvik muayenede bir alet kullanılmaz ve sadece dıştan bakarak kızlık zarının durumu ve  vajinismusun şiddeti hakkında bilgi edinilir.

Böylece vajinismus teşhisi konur ve vajinismusun fiziksel nedenleri ve ( kasılmaların) derecesi hakkında bilgi edinilebilir.

Vajinismusun teşhisinde bilinmesi gereken, vajinismusun iki ayrı tipi mevcuttur: primer ( birincil) vajinismus ve sekonder ( ikincil ) vajinismus.

  • Primer vajinismus; kadının vajinal kas kasılmaları yaşamadan bir cinsel ilişkiye girmesinin mümkün olmadığı durumları tarif eder.
  • Sekonder vajinismus; daha önceleri ağrısız cinsel ilişki olabiliyorken, doğum, kürtaj, evlilik sorunları, ameliyat, menapoz gibi olaylardan sonra ortaya çıkan vajinismus durumudur.

Her iki vajinismus sorunu da rahatlıkla tedavi edilebilir.