Vajinismusta Kızlık Zarı2018-02-09T09:37:53+00:00

Vajinismus Kızlık Zarı

Vajinismus kızlık zarı

Vajinismusda kızlık zarı öncelikli olarak akla gelen konudur. Cinsel ilişkiye giremeyen çiftte ilk akla gelen “ Acaba kızlık zarım kapalı mı? Kızlık zarı kanar mı? Kızlık zarı cinsel ilişkiye engel mi” gibi kafa karıştıran sorulardır.

Çift bir süre bu konuları araştırdıktan sonra jinekolojik muayeneye gider ve kızlık zarının yerine ve durumuna bakılır. Vajinismus konusunda uzman olan bir jinekolog, kızlık zarının cinsel ilişkiye engel oluşturup oluşturmayacağını sadece bakarak ilk değerlendirmeyle anlayabilir.

Anatomik nedenlere bağlı vajinismus yaklaşık % 10 görülür. Geriye kalan %90’lık kısmı ise psikolojik kökenlidir. Vajinismus tanısının için ilk olarak psikolog yada psikiyatr yerine mutlaka vajinismus uzmanlığı olan bir  kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Sorunun fiziksel olup olmadığı önce netleşmeli daha sonra tedaviye başlanmalıdır.

Vajinismusda Kızlık zarı ameliyatı

Vajinismusta kızlık zarı problemleri az görülse de, çoğu zaman atlanmaktadır. Psikolojik nedene bağlanan vajinismusta hastaların verilen  egzersizlerde acı çekilmesine ya da egzersizleri yapamamasına yol açmaktadır. Hatta kızlık zarı problemi olanlarda cinsel ilişki kısmi olarak gerçekleşir ve bununla beraber ciddi kanamalar, acı ve ağrı  yaşanabilir.

Bu nedenle kızlık zarının bazen lokal anesteziyle açılması ( hymenotomi) ya da alınması

( hymenektomi ) gerekebilir.

Kızlık zarı çeşitleri, Kızlık zarı nasıldır?

En sık görülen kızlık zarı çeşidi anuler “ halka” kızlık zarıdır. Daha az görülenleri bölmeli kızlık zarı ( septalı himen, hymen )Yüksek kenarlı kızlık zarı ( yüksek kenarlı hymen ) kapalı kızlık zarı ( İmperfore hymen ) Delikli kızlık zarı ( Kribriform hymen ) Kalın ve etli yapıda hymen gibi…

Birçok çeşit kızlık zarı vardır.Bunlardan en sık görüleni anuler “ halka” kızlık zarıdır. Daha az görülenleri bölmeli kızlık zarı ( septalı himen, hymen ), yüksek kenarlı kızlık zarı ( yüksek kenarlı hymen ), kapalı kızlık zarı ( İmperfore hymen ), delikli kızlık zarı ( Kribriform hymen ), kalın ve etli yapıda hymen gibi…

Vajinismusun ilk adımı jinekolojik muayenedir. Jinekolojik masada sadece dışardan yapılan gözlemde kızlık zarında bir sorun olup olmadığı anlaşılabilir

Kızlık zarı açma yani Hymenotomi ( Kızlık zarına kesi yapılması ) özellikle ilk değerlendirmede kızlık zarı (hymen) yüksek kenarlı yada septumu varsa yapılan bir işlemdir.

Kızlık zarı açılması kısa ve ağrısız bir işlemdir. Hymenin belirli yerlerine mutlaka uyuşturarak ağrısız bir şekilde birkaç kesi yapılır, kızlık zarı açılır.

Böylece kızlık zarı sorunu ortadan kalkar.Kızlık zarı açma işlemi yaklaşık 3-5 dakika sürer. Lokal veya genel anestezi ile yapılan bu işlem hastayı tedavide çok rahatlatır.

Yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda kızlık zarı kapalı ya da çok kalın kenarlı ise kızlık zarı ameliyatı ( Hymenektomi ) işlemi yapılır. Böylece fiziksel engel tamamen ortadan kalkmış olur. İşlem genel anestezi altında yaklaşık 20-30 dakika arasında sürmektedir.

Kızlık zarı ameliyatı tecrübeli hekimlerce yapılmalı ve mutlaka psikolojik tedaviyle desteklenmelidir. Çünkü kızlık zarı ameliyatla alınsa da cinsel birleşmede bulunamayan hastaları görmekteyiz.