Vajinismus Hastalığı2018-02-15T11:37:08+00:00

Vajinismus Hastalığı

Vajinismus hastalığı

Vajinismus  hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yıllar içinde sorun gittikçe ağırlaşmakta ve olumsuz psikolojik sorunlara neden olmaktadır

Vajinismus hastalığı; cinsel ilişkide ve ön sevişmede sorun yaşamayan kadınlarda cinsel birleşme zamanı gelince yoğun kasılma yaşanması, acı olacak korkusuyla penisin vajina içine girememesi ya da  ağrılı ve çok zor şekilde girmesi olarak tanımlanabilir. Vajinismus olan kadın istemeden ve kendi elinde olmadan vajinal kasılmalar yaşar. Panikler, bacaklarını kapatır, eli önüne gider, kendini geriye doğru çeker ve bunun sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamaz ya da ağrılı olur.Kasılmalar farklı bölgelerde ya da farklı derecelerde olabilir…

Bazı vajinismus hastalarında cinsel ilişkiye girme ama kasılmalar yaşama şekline olabildiği gibi;  vajinasına hiç dokunduramama, vajinasına kendisi bile bakamama şeklinde de iki ayrı uçta olabilir.

Vajinismus korkuları

Vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “ cinsel ilişki fobisi” olarak da tanımlanmaktadır.

Özellikle en sık cinsel ilişkide acıdan korkma, vajinasının dar olduğunu düşünme,bir duvar olduğunu hissine kapılma, vajinanın sanki kapalıymış gibi hissedilmesi ya da penisin sıkışıp kalabileceği korkusu çok yaygındır.

Vajinismus hastalığında hastalar, eşinin penisinin çok büyük olduğu ve vajinasına mümkün değil giremeyeceği gibi yanlış bir fikir taşırlar.

Cinsel ilişkide kanama olabileceği, kızlık zarının çok acılı yırtılacağı, kanayacağı gibi korkulara da sık rastlanır. Yine bazı durumlarda  bir çok kadın cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar kişinin kontrolü dışındadır; yani “ elinde olmadan” oluşur.

Vajinismus kendiliğinden geçer mi?

Maalesef hayır.  Hastaların pek çoğu zamanla ve denedikçe düzelir umudu taşırlar. Aylar yıllar boyu denemek ve beklemek  zaman kaybına ve zaman geçtikçe de vajinismusun ağırlığının artmasına yol açar.

Vajinismus hastasına hangi doktor bakar?

Vajinismus hastalığı esas olarak kadın doğum uzmanı olup cinsel terapi konusunda ihtisasa sahip doktorların alanıdır. Çünkü ilk değerlendirmede vajinada fiziksel bir problem olup olmadığına karar verecek,  vajinadaki kasların durumuna bakıp vajinismus derecesini saptayacak,  kızlık zarının değerlendirilmesini yaparak  gerekirse operasyon yapılmasına karar verecek kişi yine kadın doğum uzmanıdır.

Özellikli bir tedavi şekliyle çok kısa sürede kalıcı tedavi mümkündür.

Vajinismus muayenesi ağrılı mı?

Vajinismus hastalığı tedavisinde ön değerlendirme şarttır. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan basit bir değerlendirmeyle anatomik bir problem olup olmadığı netleşir. Jinekolojik değerlendirme acısız ve ağrısızdır, alet kullanılmaz, vajinaya bir şey yerleştirilmez. Bu değerlendirme çok önemlidir, kızlık zarında bir engel varsa anesteziyle kısa bir işlem yapılabilir.

Vajinismus hastalığı tedavisi kadının yaşadığı  cinsel sorunlar içinde en etkili, başarılı ve kalıcı olarak  tedavi edilebilen bir sorundur.

Vajinismus tedavisi 

Vajinismus tedavisi adım adım ve basamak basamak  giderek çözülür. Kişiye özel tedavi yapılır.Kısa sürer ve ağrı acı, parmak egzersizi kesinlikle olmaz.

En sık uygulanan yöntemler kısaca özetlemek gerekirse;

Vajinismus tedavisinde öncelikle vajina girişindeki kaslara söz dinletememe durumu vardır. Buna yönelik egzersizler yani pelvik taban egzersizleri yapılır. Vajinismus egzersizlerinin kullanım amacı vajinadaki kaslar üzerindeki farkındalığı ve kontrolü sağlamaktır.

Vajinismus tedavisinde nefes ve gevşeme teknikleri, pelvik rehabilitasyon, bilişsel ve davranışsal terapiler, akupunkturla vajinismus tedavisi,hipnoz ve eft teknikleri ve cinsel terapi birarada yapılmalıdır.

Böylelikle vajinismusa neden olan pelvik kaslardaki ağrı, vajinada yanma hissi, hoş olmayan hislere sahip olma ve ilişkiye girememe problemi hiç bir ağrı kalmayacak şekilde çözülebilir. Vajinismus tedavisi kişilerin hayatını tamamen pozitif yönde değiştirir. Cinsel birleşme ağrısız ve zevkli bir hale gelir.