Vajinismus Hastaları2018-02-15T11:36:24+00:00

Vajinismus Hastaları

Vajinismus hastaları, Vajinismus hastası

Vajinismus hastaları ilk gecede ve devam eden zamanlarda cinsel ilişkide bulunamama sorunu yaşarlar. Bazen tam olarak cinsel ilişkiye girememe olsa da; bazen de kısmi olarak cinsel ilişki olabilmektedir.

Vajinismus Hastaları Ne Hisseder?

Cinsel birleşmede yaşanan çaresizlik ve her denemenin sorunlu bir şekilde bitmesi, kişilerde umutsuzluk, kendini değersiz görme ve kaygıda artışa neden olur.

Kadın ve erkek vajinismus hastalığını farklı yaşar. Kadın kendini dışarıya kapatıp arkadaşlarıyla görüşmek istemeyebilir,depresyona girebilir. ” Bu kadar basit ve her kadının yaptığı bir şeyi  ben NEDEN yapamıyorum?”  ”Benim de çocuğum olacak mı?”  ”Eşim beni sevmeye devam eder mi ? ” gibi kaygılı düşüncelere kapılır. İşinde de yetersizlik duyguları artar ve depresif olur.

Erkek ise önce kendini sorgular. ” Yetersiz miyim?” ”Eşim beni sevmiyor mu?” diye düşünür. Erkekler daha çok içlerine atıp sorunu görmezden gelme ve anlayışlı olma eğilimdedirler.  Ancak vajinismus hastalığı devam ettikçe, erkeklerde de cinsel ilişkide bulunamamanın getirdiği baskı artar. Erkek eşte vajinismus; öfke ve depresyon şeklinde kendini gösterir.

Vajinismus hastalarında korku ve fobiler

Vajinismus hastalarında diğer korkular da olabilmektedir. Özellikle kan verme, iğne fobisi, kedi köpek, böcek, kapalı alan,yükseklik kokusu, yalnızlık kokusu,  panik atak,  genel kaygı düzeyinin yüksek olmasına sıkça rastlanır.

Güzel olan şudur ki; vajinismus tedavi edildiğinde bu korkularda da zamanla iyileşme ve düzelme görülmektedir.