Vajinismus Dereceleri2018-02-15T11:35:26+00:00

Vajinismus Dereceleri

Vajinismus dereceleri

Vajinismus cinsel ilişkiye girememe veya cinsel ilişkide istem dışı kasılma sorunudur. Vajinismus hastalarının dereceleri ve düzeyleri aynı değildir. Vajinismusta en hafiften en ağır dereceye kadar 5 ayrı derece bulunmaktadır.Bu vajinismusun şiddetini yani ağırlık derecesini gösterir.

Vajinismus hastalarının derecesine bakmadan önce ayrıntılı bir öykü alınır. Çiftin / Bireyin ne zamandır vajinismus sorunu  yaşadığı, psikiyatrik hastalığının olup olmadığı, cinsel ilişki aşamasında neler hissettiği, ilişki sırasında nasıl tepkiler verdiği, evlilik sorunları, eş desteğinin olup olmadığı, kullandığı ilaçlar ve daha önce uygulanan tedavi yöntemleri not edilir.

Daha sonrasında da yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme ile vajinismusun derecesine,  kasılmalarının şiddetine, kişi kendisine dokundurtabiliyor mu, masaya yatıp muayene olabiliyor mu ve korkusu hangi seviyede…tüm bunlar tek tek ve ayrıntılı değerlendirilir.

Vajinismus derecesi, düzeyi nasıl saptanır?

Vajinismus derecesi  belirlenmesinde öncelikle bir jinekolojik değerlendirme şarttır!  Vajinismusun derecesi ve  hastalığın şiddeti vajinismus tedavisinde uzman bir hekim tarafından basit bir şekilde saptanabilir.

Jinekolojik değerlendirme sırasında vajinismus hastasının verdiği tepkiler, cinsel ilişki sırasındakiler ile oldukça paralel olup vajinismusun şiddetini, düzeyini de gösterir.

Uzman doktorlar tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında vajinismusun dereceleri haricinde, kızlık zarı anormallikleri başta olmak üzere genital alan ile ilgili anatomik engellerin varlığı da araştırılmaktadır. Bazen sorun, doğuştan gelen anatomik bir engelden de kaynaklanabilir.

Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

Vajinismus muayenesi, aslında klasik alışılagelmiş  jinekolojik muayenelerden oldukça farklıdır.

Vajinismus muayenesi ortalama olarak 10-15 saniye sürer, basit bir şekilde ve sadece gözle inceleme şeklindedir ve muayene sırasında ‘normalde kullanılan spekulum’ gibi bir alet kullanılmaz. O yüzden bu son derece basit fiziksel değerlendirmeye ‘jinekolojik değerlendirme’ denilir.

Vajinismus Dereceleri

Lamont Sınıflandırması Bu konuda ilk vajinismus sınıflandırması ‘Lamont’ isimli bir bilimadamı tarafından 1978 yılında yapılmıştır.

  • Birinci derece vajinismus: Vajinismusun En hafif şeklidir. Pelvik kaslarda kasılma vardır. Jinekolojik muayene olabilir. Sınırlı penis girişi vardır. Geçmişte yaşanmış bir cinsel travma yoktur.Penis vajinaya girse de ağrılı olabilir ya da kasılma yaşanır.
  • İkinci derece vajinismus: Orta şiddetli derece vajinismustur, pelvik kaslardaki kasılmalar muayene sırasında devam etmektedir.Parma ucuyla vajina girişine dokunabilir, ya da dokunulmasına izin verir.
  • Üçüncü derece vajinismus: Orta şiddetin üstündeki derece vajinismustur, Hasta muayene sırasında kalçasını kaldırır,kasılır,bacaklarını kapatır ve hareket ettirir. Muayene olması zordur.Cinsel birleşme ve penisin vajinaya girme aşamasına dahi gelinememiştir.
  • Dördüncü derece vajinismus: Şiddetli derece vajinismus. Hasta muayene sırasında kalçasını kaldırır,yana doğru kaçırır, bacaklarını kapatır, muayene masasına yatamaz, kendisini geri çeker, vajina girişine dokundurtmaz ve bacaklarını kapatarak jinekoloğa engel olmaya çalışır.
  • Beşinci düzeydeki vajinismus: Vajinismusun en yüksek deresidir. şeklidir. Hiç dokundurmaz, ağlar, aşırı panik atak tarzı belirtiler verir.
    Çok nadir görülür, terleme, hızlı soluk alıp verme (hiperventilasyon), çarpıntı, titreme, bulantı, kusma, bilinç kaybı, bayılma, ağlama krizleri, masadan kaçma, doktora saldırma gibi istem dışı reaksiyonlar olur.

Vajinismusun Derecesi Düzeyi  Neden Önemlidir?

Vajinismusun derecesinin,düzeyinin ve şiddetinin saptanması uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde ve tedavi için yol haritasının oluşturulmasında son derece önemlidir.

Vajinismus derecesi ve düzeyi saptanması mutlaka cinsel terapi konusunda uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.Diğer durumda “sende vajinismus yok” ya da “ kızlık zarında sorun yok “ gibi yanlış teşhisle hasta zaman kaybetmektedir.

Günümüzde vajinismus sorunu derecesi düzeyi ne olursa olsun; ağrısız,  acısız, hasta dostu tedavi yöntemleriyle, hatta parmak egzersizleri uygulanmadan, oldukça kısa sürede tedavi edilebilmektedir. İleri düzeydeki vajinismus hastaları dahi 5-7 günde tamamen tedavi olabilmektedir.