Vajinismus Belirtileri2018-02-08T12:17:29+00:00

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri, Vajinismus belirtisi, vajinismus olduğunu nasıl anlarsın

Vajinismus belirtileri önemlidir,çünkü bir kadının kendisinde bir sorun olup olmadığını anlaması zaman alabilir. Vajinismus hastası genellikle vajinismus belirtilerine dikkat etmeden bu konudan devamlı bir kaçma ,araştırmama ve korkma sorunu da yaşar.Çoğu zaman vajinismus hastalığını kendine yakıştırmaz ya da sorunu görmezden gelerek çözmeyi erteler.

Vajinismus belirtilerini sadece cinsel ilişkiye girememek ya da zor cinsel birliktelik olarak kabul etmek yanlıştır. Vajinismusun pek çok belirtisi vardır, bunlardan en az 1 tanesinin olması vajinismus teşhisi için yeterlidir.

En önemli  vajinismus belirtileri;

 1. Cinsel ilişkinin olmaması
 2. Cinsel ilişki olsa bile çok ağrılı ve acılı olması
 3. Cinsel ilişki sırasında tüm kasların kasılması
 4. Cinsel birleşme anında acıyacak düşüncesinin olması
 5. Vajina bölgesini mümkünse yok saymak
 6. Vajinaya bakamamak, vajinaya dokunmakta zorlanmak,
 7. Kadının bacaklarını hiç açamaması ya da zor açması
 8. Eşinin vajinaya yaklaşmasına izin vermemek
 9. Cinsel ilişki denemelerinde ağlama krizleri ve bayılma olması
 10. Vajinaya tampon yerleştirememek
 11. Jinekolojik muayene olamaması
 12. Smear testi yaptıramamak ya da ultrasona girememek
 13. Cinsel ilişki tam gerçekleşemediği için çocuk olamaması
 14. Cinsel ilişkide penisin baş kısmını ya da sadece uç kısmını alabilmek
 15. Kadın cinselliği, doğum, jinekolojik muayene konularında konuşulurken rahat hissetmemek, konuyu değiştirmeye çalışmak

Bu belirtilerin hepsinin aynı anda  olması gerekmez, 1 ya da daha fazlası sizde varsa vajinismus olabileceğinin işaretidir. Vajinismus belirtilerinden en çok görüleni hiç cinsel ilişkide bulunamamadır. Vajinismusun bir diğer şekinde ise; kısmen cinsel ilişkide bulunulur ama tam beraberlik zordur. Veya cinsel ilişki acılı ağrılı bir şekilde gerçekleşir.

Vajinismus muyum? Bende vajinismus var mı?

İlk gecede beraber olamayan çiftlerin sonraki her cinsel birleşme denemesi de hüsranla sonuçlanır. Çiftler bir süre sonra araştırmalara başlar ve” Acaba  Vajinismus muyum? Bende vajinismus var mı?’’ sorusu kafaları kurcalar.

Zaman geçtikçe ya da kendi başına deneyerek ve bekleyerek zaman kaybetmeden atılacak ilk adım çok önemlidir. Vajinismus sadece sizde olan olan bir sorun değil. Ülkemizde her 10-15 kadında bir görülen vajinismus sorunu acısız ağrısız ve parmak egzersizleri olmadan kısa sürede çözülebiliyor.