Vajina Nedir?2018-02-15T11:33:07+00:00

Vajina Nedir?

Vajina nedir

Vajina 8 ile 10 cm arasında uzunluğunda ve içi tırtıklı bir yapıya sahip, akordion gibi esneme ve genişleme kapasitesine sahip, bağ ve kas dokularından oluşan bir organdır.

Vajina içindeki mukoza katlantıları, tırtıklı yapı bebeğin vajinadan rahatça doğmasına ve penisin rahatça vajinaya girmesine olanak sağlar. Vajinaya penisin girmesi haz noktalarını uyararak zevk almayı sağlamaktadır.

Vajinam Dar Mı?

Vajinismus sorunu yaşayan hastalar genelde vajinalarının dar olduğunu düşünürler, bu tip düşünce ve kaygılar boşunadır. Çünkü,  vajina yapısı ağız içi ve yanaklar gibidir ve esnektir. Vajina ağzı dar gibi görünse de; esneyebilen ve açılabilen bir yapısı vardır. Nadiren vajina girişinde kızlık zarının etli veya kalın olması nedeniyle darlık olabilmektedir. Eğer vajinismus kadın genital yapısı ile ilgili problemlere bağlıysa mutlaka basit cerrahi işlemlerle çözülmelidir. Ancak, gereksiz yapılan ameliyatların vajinismus hastalığını tedavi etmeyeceği de bilinmelidir.

Vajinismusta Kegel Egzersizi

Vajinismusta kegel egzersizi,  vajina çevresini saran pelvik kasları güçlendirmek için yapılan egzersizdir. Pelvik taban kasları pelvis dediğimiz leğen kemiğinin tabanını çevreleyen önde mesane, ortada vajen, arkada rektumu destekleyen kaslardır. Vücudumuzda el, kol kasları gibi istemli hareket ettirebileceğimiz çizgili kaslardandır.

Normalde istemli bir şekilde kasıp gevşetebileceğimiz pelvik taban kasları vajinismus hastalığında kontrolden çıkar. Cinsel birleşme sırasında vücuttaki pek çok kas grubu ile birlikte bu pelvik taban kasları kasılır. Bu kasılmalar istemsiz, kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkar. Kegel egzersizi bu kas grubunu istemli kasıp gevşeterek güçlendirmemizi sağlar.

Vajina Esnek Mi?

Evet, vajina esnek ve genişleyebilen bir bağ dokusuna sahiptir. Adeta bir çorap gibi esneyip genişleyebilme potansiyeline ve yapısına sahiptir. Bir kez esnedi mi, tekrar geriye dönmesi ve çok sıkı ve dar olması çok mümkün değildir. Vajinismus hastaları tedaviden sonra vajinismus sorunun geri döneceği  korkusunu  yaşarlar. Geriye dönüş söz konusu değildir.

Normal vajinal doğum yapan kadınlar vajina esnekliği nedeniyle doğum sonrası vajina genişliği sorunu yaşarlar. Bu durumda vajinayı daraltmak için lazerle vajina daraltma ya da cerrahi olarak vajina daraltma operasyonu uygulamaları yapılmaktadır.