Kızlık Zarı Kesilmesi, Kızlık Zarı Alınması2018-02-15T11:18:00+00:00

Kızlık Zarı Kesilmesi, Alınması

Anatomik nedenler vajinismusun yaklaşık % 10‘nu kapsar. Geriye kalan %90’lık kısmı ise psikolojik kökenlidir.  Kızlık zarı problemi olduğunda, cinsel ilişki denemelerinde penis vajinaya girerken kızlık zarının gerilmesi kadına ciddi acı verir. Gerilen ama yırtılmayan zar acı yarattıkça kadın kasılır ve kasılmayla acı duygusu artar. Kısır döngü oluşur.

Vajinismus tanısı için ilk olarak mutlaka bir kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Sorunun fiziksel olup olmadığı önce netleşmeli daha sonra tedaviye başlanmalıdır.

Kızlık zarının kesilmesi veya alınması gereken durumlar?

Vajinismusa yol açan anatomik nedenler arasında en sık görülenler

  • Septalı hymen ( Kızlık zarında bölme olması )
  • Yüksek kenarlı hymen ( Kızlık zarının daha uzun kenarlı olması )
  • Hymenin kapalı olması
  • Hymenin kalın ve etli olması

gibi kızlık zarı sorunları vajinismusun anatomik nedenlerini oluşturuyor.

Kızlık zarının muayenesi Nasıl Yapılır?

Vajinismusun ilk adımı jinekolojik muayenedir. Jinekolojik masada sadece dışardan yapılan gözlemde kızlık zarında bir sorun olup olmadığı anlaşılabilir

Kızlık zarı kesilmesi

Kızlık zarının kesilmesi ya da kızlık zarına kesi yapılması işleminin latince adı Hymenotomi’dir.Kızlık zarı (hymen) yüksek kenarlı, kalın yada bölmeli ise, kısa bir işlemle sorun ortadan kalkar. Kızlık zarının belirli yerlerine mutlaka uyuşturarak ağrısız bir şekilde birkaç kesi yapılarak kızlık zarı açılır ve böylece penis vajinaya girerken engel ortadan kalkmış olur. İşlem yaklaşık 3-5 dakika sürer. Lokal veya genel anestezi ile yapılan bu işlem hastayı tedavide çok rahatlatır.

Kızlık zarı alınması

Kızlık zarının ameliyatla alınması, kızlık zarının çıkartılması işleminin latince ismi Hymenektomi’dir.

Yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda hymen kapalı ya da kalın kenarlı ise Hymenektomi yani kızık zarının ameliyatla alınması işlemi yapılır. Böylece fiziksel engel tamamen ortadan kalkmış olur. İşlem genel anestezi altında yaklaşık 20-30 dakika arasında sürmektedir.

Kızlık zarının ameliyatla alınması tecrübeli hekimlerce yapılmalı ve mutlaka psikolojik tedaviyle desteklenmelidir. Çünkü kızlık zarı ameliyatla alınsa da cinsel birleşmede bulunamayan hastaları görmekteyiz.