Gebelik Ve Vajinismus2018-02-15T11:14:45+00:00

Gebelik Ve Vajinismus

Gebelik ve vajinismus, vajinismusta gebelik

Vajinismus hastaları tam olarak cinsel ilişki yaşayamasa da, erkeğin vajina ağzına boşalması sonucunda gebelik mümkün olabilir. Çünkü erkeğin menisi içindeki spermler hareketlidir ve vajina ağzından içine geçerek rahime kadar ulaşabilir.

Bu nadir bir durumdur ve vajinismus hastalarının % 1 -2 sinde olabilmektedir. Hastalarımız arasında “vajinismusta gebelik nasıl olur” “vajinismus hastası nasıl gebe kalabilir’”” vajinismus hastası normal doğum yapablir mi” normal doğum vajinismusu tedavi eder mi?” gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Vajinismus hastalarının en sık tedaviye gelme nedeni artık çocuk istemeleridir.

Vajinismus ve Hamilelik

Dış genital bölgeye erkeğinin menisinin boşalması sonucu spermler hareketli olduklarından vajinaya, vajina içinden de rahim ve sonrasında tüplere ulaşarak kadının yumurtasını dölleyebilir. Yani vajinismusta hamilelik mümkündür.

Yani bir kadın kızlık zarı bozulmadan ve tam olarak penis vajinaya girmese de;  bu şekilde vajinismusken hamile  kalabilir.

Vajinismus Hastalarında Çocuk Tedavileri

Vajinismus hastaları yıllar içinde bu sorunu aşamadıklarında umutsuzluğa kapılıp, “sadece çocuğumuz olsa da yeter” gibi bir düşünceye kapılabilirler.  Vajinismus  doğru ve tecrübeli bir merkezde 3-5 günde tedavi edilen bir sorundur. Ancak bazı hastalar yeterince araştırmadıklarında,yanlış eksik tedavi görüp başarısız olduklarında ya da vajinismusu aşmak yerine sadece çocuk tedavis olma yoluna gidebilmektedirler.

Vajinismus Hastalarında Aşılama Yöntemi

Vajinismus hastaları cinsel birleşmede bulunamadıklarından çocuk istediklerinde karşılarına aşılama ya da tüp bebek seçeneği çıkmaktadır. Aşılamada kadına yumurta geliştirici bazı ilaç ya da iğneler verilir. Vajinal muayene ya da ultrason yapılmadan sadece karın bölgesinden ultrasonla takip edilir. Yumurtalar gelişince çatlatma iğnesi yapılarak anestezi altında uyutularak hazırlanmış spermler rahime yerleştirilir. İşlem ortalama 10 dk sürer. Başarı oranı genel olarak % 18 dir.

Vajinismus hastalarında Tüp bebek yöntemi

Vajinismus hastaları tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma yoluna da gidebilmektedirler. Tüp bebek tedavilerinde daha yüksek dozda günlük iğneler kullanılarak yumurtalar geliştirilir ve olgunlaştığında anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır.

Daha sonra laboratuvarda sperm ve yumurta döllenir ve olgunlaşınca yine anestezi altında rahime yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı % 40’lardadır.

Tabiki tüm bu yöntemleri defalarca denemek gerekebilir. Vajinismus hastalarında bu durum maddi ve manevi yıpranmalara neden olmakta, ayrıca gereksiz hormon ve ilaç kullanımına yol açmaktadır.Gebe kalma oranı düşük olan bu tedavilerle gebe kalınsa bile doğum sezaryenla olmakta ve vajinismus sorunu devam etmektedir. Sadece çocuk sahibi olmak evliliği kurtarmaz, mutsuz bir karı koca ilişkisi çocukların psikolojisinde de bozukluklara neden olmaktadır.

En doğru ve kalıcı çözüm vajinismus tedavisidir. Vajinismus tedavisiyle tam olarak uyumlu, mutlu ve huzurlu bir evlilik sağlanabilir, sağlıklı bir cinsel birleşme, sağlıklı ve mutlu bir aile yaratır. Vajinismus tedavisi maliyet olarak tüp bebek tedavilerden çok daha düşüktür ve sadece 3-5 günde başarıyla sonuçlanan bir tedavidir. Sağlıklı çiftler vajinismus tedavisinden hemen sonra rahatlıkla çocuk sahibi olmaktadırlar.

Vajinismusta gebelik yaşayan kadın normal doğurabilir mi?

Vajinismusta gebelik yaşayan bir kadın için sorunu yaşayan, hiç bir ilişkiye girmeden nadiren gebelik ile karşılaşan çiftler vardır. Bu sürpriz bir durumdur. Takip edilen durumda  gebelik yönünden riskli durumu yoksa, yani düşük tehlikesi, kanama ve erken doğum riski olmayan kadınlarda hamileyken de vajinismus tedavisi yapılabilir. Böylece normal doğum da mümkün olur.

Tedavi görmemiş vajinismus hastaları bazen doğumla birlikte vajinismus sorununu aynı anda yenebileceğini düşünse de maalesef bu mümkün değildir. Doğum sancıları başlayınca vajinadan defalarca muayene olması gereken vajinismus hastası elinde olmadan, panikle ve acıyla muayenelere izin vermezse hatta  muayene masasında bebeğin başı çıkarken kontrolünü kaybedip korkuyla ıkınamazsa bebeğin ve kendisinin hayatını tehlikeye atabilmektedir. Tedavi görmemiş vajinismus hastaları bu yüzden normal doğumda sıkıntı yaşabilmektedirler

Bu nedenle vajinismus hastası gebe kalmışsa ve gebelikte vajinismus tedavisi olursa tedavi sonrası rahatlıkla normal doğuma hazırlanmış olur. Sağlıklı bir şekilde muayene yapılmasına izin verir ve normal doğum konforunu yaşayabilir.

Gebelikte vajinismus tedavisi olur mu? 

Vajinismus sorunu yaşayan kadın son derece nadiren de olsa gebe kalabilir. Bu şekilde çiftlerde vajinismus tedavisini gebelik sonrasına ertelememe, bir an evvel tedavi olma düşüncesi hakim olabilir.
Gebelikte uygulanan vajinismus tedavisi kadının daha rahat bir gebelik geçirmesini, doğum sırasında rahat bir şekilde jinekolojik muayene olmasını, pelvik ve vajina yapısı uygunsa normal vajinal doğum yapabilmesini sağlar..

Tarafımızdan gebelikte de  vajinismus tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun için erken doğum, düşük veya herhangi bir riskli gebelik durumunun olmaması şarttır.Gebelikteki vajinismus tedavileri için en uygun zaman aralığı gebeliğin 3. İle 7. ayları arasıdır. Bu dönemler nisbeten gebeliğin en rahat dönemidir.