Cinsel İlişkiye Girememe2018-02-15T09:53:11+00:00

Cinsel İlişkiye Girememe

Cinsel ilişkiye girememe

Cinsel ilişkiye girememe nedenleri,  öncelikle psikolojik nedenler ( % 90)  ve fiziksel nedenler( %10) olarak ikiye ayrılır. Psikolojik nedenlerin başında Vajinismus gelmektedir. Vajinismus; ‘ilk gece korkusu’ veya ‘tamamlanmamış evlilik’ olarak da bilinir.

“Neden cinsel ilişkiye giremiyorum”  “Neden herkesin rahatça ve zevkle yapabildiği birşeyi ben yapamıyorum” “ Neden bu kadar acı duyuyorum” sorusunu ilk gece cinsel ilişkide sorun yaşayan birçok kadın sormaktadır.

Cinsel ilişkiye Girememe Nedenleri?

Cinsel ilişkiye girememe – Psikolojik nedenler: En önemli neden psikolojik neden Vajinismustur. Vajinismusda cinsel ilişkiye girme anına kadar ön sevişme ve haz kısmı normalken, cinsel ilişki anında vajina girişinde istemdışı kasılma olur. Bu durumda cinsel ilişki hiç olamaz ya da kısmi olur.

Vajina girişindeki kaslar dışında kalçada bacaklarda hatta tüm vücutta kasılmalar olur, kadın eşini iter, korkuyla dolar ve ani hareketle kendini geri çeker. Ağlayıp üzülür ve bu durum gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alır. Vajinismus beklemekle düzelmez, maalesef kötüleşir.

Vajinismus çok sıkıntılı ve güven yıkıcı bir sorun olsa da; neyse ki başarılı bir şekilde tedavisi mümkündür. Tarafımızdan bilimsel yöntemlerle yapılan vajinismus tedavileri ile bu sorun, 3-5 gün arasında kalıcı ve tam olarak çözülmektedir.

  1. Fiziksel Nedenli Cinsel İlişkiye Girememe : Kızlık zarı problemleri, kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı, bölmeli olması fiziksel nedenli cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir. Vajinayla ilgili problemler, vajinada bölme olması da cinsel ilişkiye girememe nedenidir. Bazen de vajina kanalının yokluğu, kısalığı veya darlığı, vajina girişinde yer kaplayan kitleler (bartholin kisti, myomlar, tümörler) sorun oluşturabilir. Bu durumlarda neden göre cerrahi operasyonlar uygulanarak sorun ortadan kaldırılır.
  2. Cinsel ilişkide ağrı ( Disparoni): Cinsel ilişkide ağrı duymanın bir çok nedeni vardır, En sık nedeni vajinal enfeksiyonlar ve ‘Vulvar Vestibulit sendromu’ nedeniyle olmaktadır. Vulvadaki ya da vajina girişindeki kronik kaşıntı ya da ciltte incelme yaratan bazı cilt hastalıkları da ağrılı cinsel ilişkiye neden olmaktadır. Her durumda tedavisi mümkün hastalıklarıdr.
  3. Cinsellik ile ilgili bilgi eksiklikleri ya da yanlış bilgiler: Eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, erkek ya da kadında kızlık zarı, vajina ve kadın anatomisi hakkında yanlış eksik bilgiler de cinsel ilişkiye girememe nedenidir. Bu yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerekmektedir.
  4. İleri düzeyde cinsel isteksizlik: Cinsel isteksizlik sürekli olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Halk arasında ‘cinsel soğukluk’ veya ‘frijidite’ olarak da bilinmektedir. Erkekte cinsel isteksizlikte ise; sertleşme problemleri, yakınlaşma korkusu hatta cinsel tiksinti bozukluğu şeklinde karşımıza çıkabilir. Tedavisi cinsel terapidir ve nedene yönelik davranışsal  terapilerle oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.