Cinsel İlişkide Kasılma2018-02-15T09:51:10+00:00

Cinsel İlişkide Kasılma

Cinsel ilişkide kasılma, İlk gece kasılması

Cinsel ilişkide kasılma özellikle acı olacağı, kötü bir şey olacak hissi, vajinanın dar olduğu ya da penisin giremeyeceği kadar kapalı olduğu gibi bilinçaltına yerleşmiş korkular nedeniyle olur. Cinsel ilişkide kasılma vajinismusda en sık görülen belirtidir. Kasılma,  vajina girişindeki kasların ani ve istemdışı kontraksiyonu, gerilmesi anlamına gelir.

Nedeni ise bilinçaltı korkular nedeniyle kadının kendini korumaya almasıdır.

Cinsel ilişkide kasılma kadının kontrolünde değildir. Cinsel birleşmeye geçildiğinde ağrı ve acı olacak beklentisi iyice artar. Korkuyla vajina dış  1/3 ‘ünde yer alan PC kasları kasılır ve  bu kasılma da; penisin içeriye girmesini zorlaştırarak ve gereksiz yere ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Aslında hissedilen şey, cinsel ilişkide kasılma nedeniyle oluşan baskı hissidir. Ama kişi bunu acı hissiyle karıştırabilmektedir.

Cinsel ilişkide kasılma ağrı ve acıyı arttırır yani aslında bir kısırdöngüdür. Vajinadaki kasılmalara aynı zamanda makat ve idrar kanalı kaslarındaki kasılmalara eşlik eder. Popo havaya kalkar, bacaklar kapatılmaya çalışılır, elleriyle vajinayı kapatmaya çalışır. Kadın bazen bacaklarını açılabilse de; korkulu bekleyiş içinde bir yüz ifadesiyle  sadece vajina kaslarını da kasabilir.

Vajinismusta kasılma

Vajinayı kontrol eden kaslardan en çok bilineni “Pubokoksigeus kası (PC kası)” dır. Vajinismusta kasılma ile PC kası kasılır ama tek kasılan kas o değildir. Vajinismus hastalığında kadın, cinsel ilişki denemelerinde vajinismusta kasılma nedeniyle kalçasını kasıp yukarı kaldırabilir, bacaklarını kasıp, kapatıp geriye doğru kaçarak ve eliyle eşini itebilir. Telaşlı davranabilir ve yatar pozisyondan kalkıp oturabilir.

Vajinismusta kasılma sorununda kadın “eşimi seviyorum, ilişkiye girmeyi istiyorum dese de; vajina girişini kasması nedeniyle erkek adeta bir duvara çarpar ve sanki orada bir açıklık yok gibi hisseder. Ayrıca, her türlü ağrılı deneme de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır.

Vajinismusta kasılma kendi kendine ya da deneyerek azalmaz. Kasılmayı azaltmak için pelvik rehabilitasyon yapılmalıdır. Pelvik rehabilitasyon  vajina girişindeki kasların bazı teknikler ve uygulamalarla ağrı ve acı olmadan gevşetilmesi esasına dayanır.

Cinsel ilişkide kasılma tedavisi

Tecrübeli uzman doktorlarca yapılan tedavilerle cinsel ilişkideki kasılma giderilir. Cinsel ilişkide kasılma tedavisi bilişsel ve davranışsal metotlar yanısıra ek yöntemlerle akupunktur tedavisi, hipnoz vs..  uygulanarak yapılmaktadır.

Pelvik rehabilitasyon ile  vajina girişindeki bu kasların ‘’ kafasına göre takılması’’ kasılması yok edilebilir. Kadının kendi kasları üzerine kontrolü alması sağlanır.

Bilişsel davranışsal tedaviye eklenen Akupunktur tedavisi vajinismusun tedavi başarını arttırmaktadır. Akupunkturla vajina girişinde kasılmaya neden olan kaslar gevşetilebilir ve kaygı, korku, depresyon ve ağrı yok edilebilir.