Cinsel İlişkide Ağrı ve Acı2018-02-12T11:05:39+00:00

Cinsel İlişkide Ağrı ve Acı hissetmek

cinsel ilişkide ağrı ve acı, cinsel ilişkide acı ve yanma, ağrılı cinsel iliski

Cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma, yanma gibi rahatsız eden durumlara Disparoni  yani ‘Cinsel ilişki ağrısı’ denilmektedir.Sorunun kökeni yaklaşık olarak %70 fizyolojik, %30 oranında psikolojik nedenlidir.

Cinsel ilişkide ağrı ve acı sebepleri nelerdir?

Cinsel ilişkide acının psikolojik boyutunu vajinismus oluşturmaktadır. Vajinismus hastalarının tamamına yakını ilişkiye giremezken, bir kısmı ise acılı ve ağrılı bir şekilde cinsel birleşme yaşamaktadır. Cinsel birleşmenin başında veya cinsel ilişki sırasında yanma, batma, ağrı, acı gibi durumlar oluştuğu anda kişi kendini kasabilir, geri çekebilir ya da  cinsel birliktelik acılı bir şekilde devam etmektedir.

Disparoninin fiziksel nedenleri arasında: vajinit ( vajinal enfeksiyon) VVS( vulvar vestibulit sendrom) vulvit (dış genital enfeksiyon)rahim yumurtalık ve tüplerle ilgili bir takım patolajik durumlar, geçirilmiş batın ameliyatları ( sezaryen, myom cerrahisi) vajinal cerrahi müdahaleler ve doğum sonrası dikişlerin iyi iyileşmemesi gibi durumlardan söz edebiliriz.

Ayrıca doğuştan gelen kızlık zarı anomalileri ve menapoz dönemindeki hormonal değişimler de; cinsel ilişki sırasında acıya neden olabilmektedir.

Cinsel İlişkide ağrı ve acı durumunda ne yapmalı?

Disparoni geniş bir kavramdır, cinsel ilişki ağrısı genelde fiziksel kökenli olduğu için bir deneyimli bir  jinekolog muayenesi şarttır. Hekim değerlendirmesinden sonra tanı netleşir ve uygun olan tedavi yöntemine geçilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı ve kasılma çok fazla ise vajinal kuruluk oluşmakta ve sürekli aynı durumlar bir kısır döngü içinde devam etmektedir. Bunun sonucunda ise, her iki taraf cinsellikten uzaklaşmakta ve cinsel isteksizlik kendini göstermektedir.

Deneyimli bir doktor, vajinismus sorununuzu çözerek kalıcı olarak çözüme ulaştıracaktır. Disparoniye yönelik tedaviler çeşitlidir;

  • Vajinismusa bağlı cinsel bozukluklarda cinsel terapiler uygulanır.
  • Vajinal akıntı ve vajinal enfeksiyona bağlı acı, yanma ve ağrılarda medikal tedavi uygulanmaktadır.
  • Vajinal kuruluk nedeni ile verilen vajina içine krem, fitil, jel, sprey formundaki ilaçlar fayda sağlamaktadır.

Menopoz döneminde verilen estojen ise kana karışmadığı için zararsızdır. Estrojenin vajina ve vulva üzerinde ki yenileyici etkisi cinsel ilişki sırasında oldukça kişinin rahat olmasını sağlamaktadır.

  • Vulvar vestibulit sendromu , kızlık zarının alt kısmında ve vajina girişinde aşırı derecede yanma,  keskin bir acı ile kendini gösterir.Buna bağlı olarak vajinismus, disparoni ve anorgazmi ( orgazm olamama) gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Kesin teşhis tecrübeli bir hekim tarafından net bir şekilde  konabiliyor.  VVS (vulvar vestibulit sendromu)a bağlı cinsel ilişki problemlerinde basit cerrahi   girişimler uygulanır.  Sedasyon anestezisi alında yaklaşık 25-30 dakika süren işlemde kızlık zarını çevreleyen mukoza yapısı alınarak tedavisi yapılır.

Cinsel ilişkide ağrı ve acı katlanılması gereken bir sorun değildir,tecrübeli uzman doktorlar tarafından tanı konulduğunda neden ne olursa olsun rahatlıkla tedavi edilebilir bir durumdur.