Bekarlarda Vajinismus Tedavisi2017-04-21T22:39:07+00:00

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Bekarlarda vajinismus tedavisi nasıl yapılır?” “Vajinismus tedavisi tek başına yapılır mı?” gibi sorular bekar vajinismus hastalarının en sık sorduğu sorulardandır.?

Bekarlarda vajinismus görülmekte ve rahatlıkla tedavi edilemektedir. Daha önce bir erkek arkadaşı olmuş ama cinsel ilişkide kasılma ve acı yaşamış ya da cinsel ilişkiye hiç girememiş olabilir.

Daha önce evli olup vajinismus hastalığını yenemediği için boşanan bir çok vajinismus hastası vardır. Vajinismus hastaları,yeniden bir beraberlik ya da evlilik düşündüklerinde vajinismus sorunu yeniden karşılarına çıkacağı için erkeklerden uzak durmayı tercih edebilmektedirler.

Nişanlılık döneminde çiftler cinsel yakınlaşma deneyip bir terslik olduğunu fark etseler de;bunu evlenirsek çözülür gözüyle baktıkları için genellikle beklemeyi tercih ederler.

Evlilik düşünmeyen bekar vajinismus hastaları ise, cinsel ilişkide yaşayacakları panik, korku ve acı nedeniyle o ilişkiye hiç başlamamayı bile tercih edebilmektedirler.

Vajinismus hastalığı iş hayatı, okul hayatı ve sosyal hayatta bazı önemli sorunların yaşanmasına neden olabilir. Konsantrasyon problemlerine de yol açabilir.

Bekarlarda vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Evlenip ayrılmış ya da bekar vajinismus hastaları için vajinismus tedavisi  rahatlıkla ve kişiye özel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Yapılan ön görüşme ve  değerlendirme sonrasında vajinismusun derecesine göre yol haritası belli olur.

Bekarlarda vajinismus tedavisi başarılı mı?

Bekâr olunması tedavi için bir engel teşkil etmemektedir. Tarafımızdan uygulanan vajinismus tedavilerinde bekâr bayanlara uygun tedavi programları vardır. Başarı oranı eşi ya da partneri olan vajinismus hastalarıyla benzer ve oldukça başarılıdır.

Vajinismus tedavisi sonrası sonuçlar kalıcı mıdır?
Evet. Yapılan pelvik taban egzersizlerinin amacı kişinin adeta kendi başına deneyimleyerek kendi vücudunu tanımasını, korkularını ve istemsiz kas kasılmalarını kontrol etmesini sağlamaktır. Bu kontrol sağlandıktan sonra vajinismus hastalığı tamamen iyileşmektedir.

Bekarlarda vajinismus tedavisinin yapılabildiğini ve evlenmeden de bu sorunun iyileşebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tecrübelerimize göre vajinismus sorununu aşan kadınlarda özgüven artmakta ve kaygı, depresyon azalmaktadır.